THURSDAY
BADMINTON
LAKE
• Edina 4, Eden Prairie 3
METROPOLITAN AREA
• St. Paul Como Park 6, Hmong Acad. 1
• St. Paul Johnson 7, Edina 0
• St. Paul Johnson 7, Eden Prairie 0
BASEBALL
MCAA
• Legacy Christian 1, North Lakes 0
• West Luth./Maran. 6, Lester Prairie 0
METRO EAST
• Henry Sibley 5-4, Hastings 3-5
MINNEAPOLIS CITY
• Roosevelt 17, North 0
• South 1, Washburn 0
• Southwest 18, Edison 1
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 10, Tri-City United 4
• LeSueur-Henderson 10, Sibley East 0
• SW Christian 4, Norwood YA 3
MISSISSIPPI 8
• Becker 15, Monticello 5
• Chisago Lakes 6, Princeton 5
• North Branch 7, Cambridge-Isanti 1
• St. Francis 6, Big Lake 4
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 8, Osseo 2
• Armstrong 3, Maple Grove 2
• Centennial 10, Totino-Grace 6
• Coon Rapids 2, Anoka 1
• Rogers 4, Blaine 1
• Spring Lake Park 8, Park Center 4
SOUTH SUBURBAN
• Eagan 4, Eastview 2
• Lakeville North 7, Burnsville 0
• Lakeville South 9, Farmington 2
• Prior Lake 1, Shakopee 0
• Rosemount 19, Apple Valley 6
ST. PAUL CITY
• Johnson 10, Washington 0
TRI-METRO
• Holy Angels 9, DeLaSalle 3
WRIGHT COUNTY
• Delano 7, Jordan 3
• Hutchinson 11, Mound Westonka 5
• Litchfield 3-5, Glencoe-SL 2-1
• New Prague 11, Holy Family 1
• Orono 12, Waconia 2
• Rockford 12, Annandale 2
METROPOLITAN AREA
• Albany 7-9, Zimmerman 1-2
• East Ridge 9, St. Paul Central 0
• Faribault 6-2, Red Wing 2-12
• Mayer Lutheran 9, PACT 5
• Northfield 8-8, Rochester Century 0-7
• Roseville 12, Champlin Park 5
GOLF • BOYS
METRO EAST
At Southview C.C.
• Hill-Murray 164, Henry Sibley 190, Tartan inc. Medalist (par 36): Henry Husnik, Hill-Murray, 37.
At Inver Wood G.C.
• St. Thomas Academy 164, Simley 167. Medalists (par 36): Justin Orn, Simley, and Colin Dalseth, St. Thomas Academy, 39.
MISSISSIPPI 8
At Pebble Creek G.C.
• Princeton 315, Cambridge-Isanti 336, Monticello 339, Becker 344, North Branch 353, Chisago Lakes 357, Big Lake 365, St. Francis 394. Medalist (par 72): Jacob Patnode, Princeton, 76.
SOUTH SUBURBAN
At Valleywood G.C.
• Eastview 300, Prior Lake 326. Medalist (par 71): Joe Rohlwing, Eastview, 71.
ST. PAUL CITY
At Como G.C.
• Central 203, Como Park 251. Medalist (par 35): Myles Jarrett, Central, 42.
At Phalen G.C.
• Highland Park 166, Harding 240. Medalist (par 35): Jack Malek, Highland Park, 37.
At Highland National G.C.
• Johnson 194, Humboldt 259. Medalist (par 36): Daniel Kong, Johnson, 41.
TRI-METRO
At Ponds at Battle Creek
• St. Croix Lutheran 176, Fridley 234. Medalist (par 35): Sam Udovich, St. Croix Lutheran, 35.
BATTLE ON THE BORDER
At Troy Burne G.C. & White Eagle G.C.
Minnesota teams
• Eden Prairie 619, East Ridge 643, Woodbury 656, Mahtomedi 660, Stillwater 666, Park of C.G. and Cretin-Derham Hall 670, White Bear Lake 673, Forest Lake 678, eagan 690, Roseville 711, Mounds View 716, Irondale 737. Medalist: Carter Spalding, Woodbury, 145.
Wisconsin teams
• Eau Claire Memorial 632, Hudson 644, River Falls 669, St. Croix Falls 673, Chippewa Falls and Menomonie 735, Rice Lake 749, Ellsworth 768, Eau Claire North 776. Medalist: Bennett Swavely, Hudson, 150.
NEW LONDON-SPICER INVITE
At Little Crow C.C.
• New London-Spicer 323, Minnewaska 332, Benson 363, Dassel-Cokato 364, Willmar 371, Morris 375, New London-Spicer II 389, Melrose 399, Lac qui Parle Valley 426, Minnewaska JV 433. Medalist: Cole Harste, Minnewaska, 72.
GOLF • GIRLS
NORTHWEST SUBURBAN
At Edinburgh USA
• Andover 196, Champlin Park 207. Medalist (par 36): Taylor Ullen, Champlin Park, 41.
At The Links at Northfork
• Centennial 185, Anoka 212. Medalist: Amanda Kufner, Centennial, 45.
At Bunker Hills G.C.
• Elk River 193, Coon Rapids 208. Medalist (par 36): Avery O'Donnell, Elk River, 41.
TRI-METRO
At Majestic Oaks G.C.
• St. Croix Lutheran 162, Fridley 235. Medalist (par 29): Cadence Moe, St. Croix Lutheran, 39.
METROPOLITAN AREA
At Fox Hollow G.C.
• Stillwater 346, Rogers 380, White Bear Lake 397, Spring Lake Park 400, Mounds View 409, Armstrong 416, Legacy Christian 445, Forest Lake 457, Irondale 495. Medalist (par 72): Caroline Monty, Stillwater, 81.
LACROSSE • BOYS
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Blake 13, TrIMAC 2
METRO EAST
• Simley 14, Henry Sibley 2
• St. Thomas Academy 19, Tartan/NSP 4
SOUTH SUBURBAN
• Prior Lake 17, Apple Valley 4
• Rosemount 10, Eastview 4
• Shakopee 12, Eagan 9
WRIGHT COUNTY
• Delano/Rockford 13, New Prague 6
• Mound Westonka 8, Holy Family 2
METROPOLITAN AREA
• Buffalo 12, Orono 2
• Chaska 11, Waconia 6
• Chisago Lakes 23, Brainerd 2
• Eden Prairie 9, Lakeville North 7
• Edina 9, Chanhassen 5
• Owatonna 7, Northfield 4
• Sartell/Sauk Rapids 18, Big Lake 4
• St. Cloud 11, Monticello 7
• St. Paul 6, Hopkins 5
LACROSSE • GIRLS
SOUTH SUBURBAN
• Rosemount 17, Eastview 4
• Shakopee 17, Eagan 4
WRIGHT COUNTY
• Delano/Rockford 13, New Prague 10
• Hutchinson 16, Orono 6
• Mound Westonka 16, Holy Family 10
METROPOLITAN AREA
• Becker 22, Rocori 1
• Chanhassen 17, Eden Prairie 6
• Chaska 24, Waconia 0
• Chisago Lakes 19, Duluth 2
• Hopkins 12, St. Paul 2
• Minnetonka 11, Breck 6
• Monticello 14, St. Cloud Area 7
• Owatonna 12, Northfield 3
• St. Louis Park 11, St. Croix Prep 9
• St. Michael-Alb. 17, Herm./Proctor 0
• SW Christian 12, Bloom. Kennedy 9
SOFTBALL
MCAA
• North Lakes 4, Lester Prairie 2
• West Lutheran 6, Spectrum 3
METRO EAST
• Henry Sibley 14, Hastings 9
• Mahtomedi 8, Hill-Murray 7
• North St. Paul 15, South St. Paul 0 [G1]
• Tartan 9, Simley 1
MINNEAPOLIS CITY
• South 17, Edison 7
MINNESOTA RIVER
• LeSueur-Henderson 10, Sibley East 0
• Tri-City United 4, Belle Plaine 3
MISSISSIPPI 8
• Becker 14, Monticello 12
• Big Lake 10, St. Francis 0
• North Branch 6, Cambridge-Isanti 1
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 6, Osseo 5
• Centennial 5, Totino-Grace 0
• Elk River 10, Champlin Park 0
• Maple Grove 6, Armstrong 2
• Rogers 4, Blaine 1
• Spring Lake Park 8, Park Center 2
SOUTH SUBURBAN
• Burnsville 11, Apple Valley 6
• Eastview 2, Lakeville South 0
• Farmington 3, Lakeville North 2
• Rosemount 5, Shakopee 4
TRI-METRO
• Fridley 7, St. Croix Lutheran 2
• Holy Angels 7, DeLaSalle 2
• Visitation 14, Columbia Heights 3
WRIGHT COUNTY
• Annandale 17-11, Water.-Mayer 0-10
• Dassel-Cokato 5-18, N.L.-Spicer 0-16
• Delano 15, Jordan 12
• Litchfield 9-1, Glencoe-Silver Lake 2-4
• New Prague 8, Holy Family 2
• Orono 13, Waconia 2
• Rockford 12, Howard Lake-W-W 2
METROPOLITAN AREA
• Northfield 12-14, Roch. Century 0-0
• Red Wing 7-18, Faribault 6-8
• Zimmerman 5, Albany 4
MINNESOTA
• Maple Lake 10-11, Paynesville 0-2
TENNIS • BOYS
NORTHWEST SUBURBAN
• Armstrong 5, Andover 2
• Centennial 6, Osseo 1
METROPOLITAN AREA
• Breck 7, Holy Angels 0
• Chanhassen 7, Waconia 0
• Mpls. Washburn 6, Mound Westonka 1
• Totino-Grace 6, St. Anthony 1