THURSDAY
BADMINTON
METROPOLITAN AREA
• St. Paul Harding 7, Bl. Kennedy 0
• St. Paul Harding 6, Edina 1
BASEBALL
METRO EAST
• Mahtomedi 14, Hill-Murray 1
METRO WEST
• Bloomington Jefferson 9, Chanhassen 8
• Bloomington Kennedy 7, Cooper 5
• Benilde-SM at St. Louis Park
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 8-12, SW Christian 4-2
• Norwood YA 3, Tri-City United 1
• Sibley East 7-7, Mayer Lutheran 6-0
MISSISSIPPI 8
• Becker 10, Big Lake 8
• Cambridge-Isanti 2, Chisago Lakes 0
• Monticello 11, North Branch 8
• Princeton 4, St. Francis 3
NORTHWEST SUBURBAN
• Armstrong 7, Coon Rapids 0
• Centennial 11, Rogers 9
• Elk River 7, Blaine 4
• Maple Grove 7, Totino-Grace 3
• Osseo 5, Park Center 3
• Spring Lake Park at Champlin Park
ST. PAUL CITY
• Central 16, Como Park 0
SOUTH SUBURBAN
• Eagan 9, Lakeville North 6
• Farmington 6, Prior Lake 2
• Lakeville South 2, Burnsville 1
• Rosemount 9, Eastview 3
• Shakopee 21, Apple Valley 5
SUBURBAN EAST
• Forest Lake 6, Woodbury 5
• Stillwater 4, White Bear Lake 0
TRI-METRO
• St. Anthony 30, Brooklyn Center 0
WRIGHT COUNTY
• Dassel-Cokato 15, Howard Lake-W-W 3
• Glencoe-SL 12, New London-Spicer 1
• Holy Family 7, Orono 3
• Litchfield 6, Watertown-Mayer 0
• Mound Westonka 4, Delano 3
• Waconia 17, Jordan 4
METROPOLITAN AREA
• Fridley 5, South St. Paul 4
• Liberty Classical 10, Chesterton 4
• Mankato East 1, Northfield 0
• Owatonna 7, Red Wing 0
• St. Cloud Cathedral 10, Zimmerman 2
• West Lutheran 8, Blake 6
GOLF • BOYS
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
At Somerset C.C.
• St. Paul Academy 175, Mounds Park Academy 206. Medalist (par 36): Thomas Reinhart, St. Paul Academy, 41.
LAKE
At Wild Marsh G.C.
• Edina 296, St. Michael-Albertville 325, Buffalo 327. Medalist (par 71): Torger Ohe, Edina, 71.
METRO EAST
At Oneka Ridge G.C.
• St. Thomas Academy 148, Mahtomedi 159, Tartan 184. Medalist (par 36): Jack Sexton, St. Thomas Academy, 35.
MISSISSIPPI 8
At Bulrush G.C.
• Princeton 305, Becker and Monticello 335, Cambridge-Isanti 337, Big Lake 339, Chisago Lakes 367, St. Francis 371, North Branch 377. Medalists (par 72): Luke Dufner, Princeton, and Noah Temp, Princeton, 73.
NORTHWEST SUBURBAN
At The Links at Northfork G.C.
• Spring Lake Park 288, Maple Grove 292, Totino-Grace 305, Armstrong 311, Blaine 318, Rogers 319, Elk River 326, Champlin Park 329, Centennial 333, Andover 335, Osseo 336, Anoka 346, Coon Rapids 370. Medalist (par 72): Mason Roloff, Spring Lake Park, 68.
WRIGHT COUNTY
At Glencoe C.C.
• New London-Spicer 168, Annandale and Dassel-Cokato 184, Litchfield 192, Glencoe-Silver Lake 199, Rockford 202, Watertown-Mayer 208, Howard Lake-Waverly-Winsted/Maple Lake 221. Medalist (par 36): Peyton Coahran, New London-Spicer, 38.
GOLF • GIRLS
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
At Brookview G.C.
• Breck 208, Minnehaha Academy 250. Medalist (par 36): Emily Zumwinkle, Breck, 47.
At Woodhill C.C.
• Providence Academy 189, Blake 221. Medalist (par 36): Grace Petzold, Providence Academy, 41.
LAKE
At Bluff Creek G.C.
• Eden Prairie 177, Minnetonka 183, Buffalo 194. Medalist (par 36): Emma Davies, Eden Prairie, 40.
METRO EAST
At Hidden Greens G.C.
• Simley 172, Hastings 179, Mahtomedi 196, Henry Sibley 214, Hill-Murray 226, South St. Paul 238. Medalist (par 36): Isabella McCauley, Simley, 31.
METRO WEST
At Dahlgreen G.C.
• Chanhassen 161, Bloomington Jefferson 182, Chaska 184, Benilde-St. Margaret's and St. Louis Park 197. Medalist (par 36): Madison Hicks, Chanhassen, 34.
MISSISSIPPI 8
At North Branch G.C.
• Becker 377, Monticello 394, Cambridge-Isanti 401, Chisago Lakes 427, North Branch 437, St. Francis 438, Princeton 444, Big Lake 542. Medalist (par 72): Jasmyn Sibell, Cambridge-Isanti, 86.
NORTHWEST SUBURBAN
At Baker National G.C.
• Elk River 191, Armstrong 211. Medalist (par 38): Avery O'Donnell, Elk River, 43.
SUBURBAN EAST
At River Oaks G.C.
• Stillwater 168, East Ridge 171, Woodbury 176, Forest Lake 177, Roseville 181, Park of Cottage Grove 182, Mounds View 196, White Bear Lake 198, Cretin-Derham Hall 218, Irondale 240. Medalists (par 35): Olivia Salonek, Roseville; Kyra Venne, East Ridge; and Ananda Zhai, Woodbury, 35.
TRI-METRO
At The Ponds G.C.
• St. Croix Lutheran 183, St. Anthony 236. Medalist (par 35): Cadence Moe, St. Croix Lutheran, 41.
LACROSSE • BOYS
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Breck 9, TrIMAC 7
LAKE
• Eden Prairie 17, Hopkins 0
• Edina 15, Wayzata 4
• Minnetonka 11, St. Michael-Albertville 10
METRO EAST
• Simley 13, Hill-Murray 11
• Mahtomedi at St. Thomas Academy
METRO WEST
• Bloomington Jefferson 13, Chaska 2
• Chanhassen 8, Bloomington Kennedy 6
SOUTH SUBURBAN
• Eastview 10, Apple Valley 4
• Prior Lake 9, Lakeville North 6
METROPOLITAN AREA
• Owatonna 10, Northfield 9
• Waconia 16, St. Louis Park 0
LACROSSE • GIRLS
LAKE
• Eden Prairie 19, Hopkins 2
• Edina 18, Wayzata 5
• St. Michael-Albertville at Minnetonka
METRO EAST
• Hill-Murray 20, Simley 3
METRO WEST
• Benilde-St. Margaret's 19, Cooper 1
• Bloomington Jefferson 11, Chaska 3
• Chanhassen 16, Bloomington Kennedy 1
MISSISSIPPI 8
• Becker 24, Big Lake 1
SOUTH SUBURBAN
• Lakeville North at Prior Lake
METROPOLITAN AREA
• Blake 19, Holy Family 2
• Breck 21, Osseo/Park Center 4
• Mound Westonka 19, SW Christian 5
• New Prague 14, Rochester Mayo 4
• Owatonna 12, Northfield 1
• St. Paul 13, Columbia Heights 2
• Centennial at Roseville
SOFTBALL
LAKE
• Minnetonka 1, Eden Prairie 0
METRO EAST
• Henry Sibley 6, Hill-Murray 3
• North St. Paul 10, Mahtomedi 0
• Tartan at South St. Paul
METRO WEST
• Bloomington Jefferson 7, Chanhassen 6
• Chaska 5, Bloomington Kennedy 3
• Benilde-St. Margaret's at St. Louis Park
MINNESOTA RIVER
• Sibley East 12-7, Mayer Lutheran 9-12
• Norwood YA at Tri-City United (2)
MISSISSIPPI 8
• Big Lake 8, Becker 3
• Monticello 5, North Branch 4
• St. Francis 11, Princeton 1
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 12, Anoka 8
• Centennial 7, Rogers 0
• Coon Rapids 12, Armstrong 2
• Elk River 3, Blaine 2
• Maple Grove 10, Totino-Grace 0
SOUTH SUBURBAN
• Farmington 8, Eagan 5
• Prior Lake 11, Lakeville North 2
• Rosemount 10, Burnsville 0
• Shakopee 2, Lakeville South 1
• Eastview at Apple Valley
SUBURBAN EAST
• Forest Lake 3, Park of Cottage Grove 2
• Mounds View 4, Irondale 3
TRI-METRO
• St. Anthony 1, Richfield 0
WRIGHT COUNTY
• Annandale 13, Rockford 8
• Dassel-Cokato 15, Howard Lake-W-W 3
• Delano 13, Mound Westonka 2
• Glencoe-SL 15, New London-Spicer 3
• Litchfield 11, Watertown-Mayer 0
• Orono 10, Holy Family 5
• Waconia 14, Jordan 9
METROPOLITAN AREA
• Mounds Park 16, St. Paul Humboldt 0
• Northfield 9, Mankato East 1
• Owatonna 12, Red Wing 6
• St. Cloud Cathedral 9, Zimmerman 4
• St. Paul Harding 23, TC Academy 8
TENNIS • BOYS
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Minnehaha Acad. 5, Providence Acad. 2
METRO EAST
• Henry Sibley 5, Simley 2
• Mahtomedi 7, St. Thomas Academy 0
METRO WEST
• Benilde-St. Margaret's 5, Bl. Jefferson 2
NORTHWEST SUBURBAN
• Armstrong 4, Osseo 3
• Centennial 6, Andover 1
• Maple Grove 7, Coon Rapids 0
• Totino-Grace 7, Spring Lake Park 0
SOUTH SUBURBAN
• Eastview 7, Burnsville 0
SUBURBAN EAST
• Stillwater 7, Irondale 0
TRI-METRO
• Fridley 6, Columbia Heights 1
WRIGHT COUNTY
• Delano 7, New Prague 0
• Litchfield 7, Waconia 0
TRACK & FIELD • BOYS
WRIGHT COUNTY
• New Prague 89, Jordan 84, Delano 47, Mound Westonka 38
CAMBRIDGE-ISANTI QUADRANGULAR
• Cambridge-Isanti 272, Grand Rapids 173.5, Elk River 112, Hibbing 78.5
TRACK & FIELD • GIRLS
SOUTH SUBURBAN
• Lakeville South 120, Apple Valley 31, Eagan 7
SUBURBAN EAST
• Stillwater 99, Forest Lake 89, East Ridge 51, Irondale 26, Cretin-Derham Hall 5
WRIGHT COUNTY
• New Prague 105, Delano 65, Jordan 59, Mound Westonka 39
CAMBRIDGE-ISANTI QUADRANGULAR
• Elk River 178.5, Grand Rapids 172.5, Cambridge-Isanti 166, Hibbing 26
WEDNESDAY
TENNIS • BOYS
NORTHWEST SUBURBAN
• Totino-Grace 4, Coon Rapids 3