TUESDAY
BASKETBALL • boys
SUBURBAN EAST
• Woodbury 72, White Bear Lake 54
MINNESOTA
• Fillmore Central 62, Mabel-Canton 45
• Kasson-Mantorville 66, St. Peter 47
• Kingsland 59, Houston 25
• Sacred Heart 91, Warren-Alvarado-Oslo 61
• Triton 50, Glenville-Emmons 34
• Virginia 70, Barnum 39
AITKIN TOURNAMENT
• Deer River 57, Greenway 40
• Foley 74, Aitkin 57
BETHANY LUTHERAN TOURNEY
• Maple River 65, Lake Crystal-Wellcome Memorial 49
• Minnesota Valley Lutheran 77, St. Clair 47
• New Richland-H-E-G 76, LeSueur-Henderson 52
• St. Croix Lutheran 50, Fairmont 42
BETHEL TOURNAMENT
• Bloomington Jefferson 60, Roseville 52
• Minnetonka 62, St. Paul Central 56
CALVIN CHRISTIAN TOURNEY
• Cook County 44, Charter Stars 40
• Heritage Academy 63, AFSA 49
• West Lutheran 67, Liberty Classical 52
CLOQUET TOURNAMENT
• Cloquet 70, Blake 60
• Duluth Denfeld 58, Pine City 55
EDEN PRAIRIE TOURNAMENT
• Eden Prairie 80, Shakopee 62
• Edina 74, Chaska 68
GRAND RAPIDS TOURNEY
• Coon Rapids 74, Grand Rapids 71, OT
• St. Paul Highland Park 63, Proctor 44
HL-W-W TOURNAMENT
• Columbia Heights 85, Howard Lake-Waverly-Winsted 55
• Dassel-Cokato 62, Providence Academy 59
LEWISTON CLASSIC
• Cochrane-Fountain City (Wis.) 79, Hope Lutheran 61
• Lewiston-Altura 50, Tri-City United 44
• Waseca 74, Winona 65
• Zumbrota-Mazeppa 59, Winona Cotter 50
NICOLLET TOURNAMENT
• Cleveland 75, New Ulm Cathedral 37
PARK RAPIDS TOURNAMENT
• Cass Lake-Bena 73, Nevis 70
• Menahga 63, Park Rapids 61, OT
PERHAM TOURNAMENT
• Heritage Christian 56, Spring Grove 41
• Perham 52, Morris Area/Chokia-Alberta 48
ST. CLOUD CATHEDRAL TOURNEY
• Litchfield 80, Braham 64
• Melrose 73, Mandan (N.D.) 62
• St. Cloud Cathedral 75, Concordia Academy 45
• Watertown-Mayer 81, Pierz 48
ST. JAMES TOURNAMENT
• Madelia 80, Rockford 47
• Springfield 76, St. James Area 73
ST. THOMAS TOURNAMENT
• Park Center 64, Cretin-Derham Hall 61
TARTAN TOURNAMENT
• Forest Lake 75, Cristo Rey Jesuit 51
• Rogers 82, Carmel Catholic (Ill.) 57
• St. Paul Como Park 68, Spring Lake Park 63
• Tartan 61, Chisago Lakes 50
WILLMAR INVITE
• BOLD 88, Lac qui Parle Valley 81
• MACCRAY 75, Sauk Centre 54
• New London-Spicer 89, Belgrade-Brooten-Elrosa 67
• Willmar 63, Central Minnesota Christian 54
BASKETBALL • GIRLs
METROPOLITAN AREA
• Stillwater 80, Cambridge-Isanti 59
MINNESOTA
• Crosby-Ironton 65, Onamia 32
• Fillmore Central 49, Mabel-Canton 46
• Kingsland 59, Houston 24
• Pine Island 63, Bethlehem Academy 44
• Royalton 81, Pierz 48
AITKIN TOURNAMENT
• Aitkin 58, Foley 52
ALEXANDRIA TOURNAMENT
• Alexandria 85, Minnesota Transitions 3
• Watertown-Mayer 56, Buffalo 49
CASHTON (WIS.) TOURNEY
• Spring Grove 50, La Farge (Wis.) 32
CLOQUET TOURNAMENT
• Cloquet 54, Blake 41
• Northwestern (Wis.) 82, Duluth Denfeld 8
ELY TOURNAMENT
• Ely 57, Wrenshall 38
• Lake of the Woods 54, Northeast Range 10
HAWLEY TOURNAMENT
• East Grand Forks 63, Warren-Alvarado-Oslo 24
• Hawley 40, Crookston 35
HL-W-W TOURNAMENT
• Delano 59, Atwater-Cosmos-Grove City 33
• Holy Family 65, Howard Lake-Waverly-Winsted 26
LEWISTON CLASSIC
• Kasson-Mantorville 72, Winona Cotter 52
• Tri-City United 77, St. Charles 40
• Winona 61, Waseca 44
MARSHALL TOURNAMENT
• Canby 77, Edgerton 50
• Jordan 59, Marshall 51, 2OT
• Minneota 74, Murray County Central 25
• St. Clair 76, Russell-Tyler-Ruthton 64
NICOLLET TOURNAMENT
• Nicollet 53, Buffalo Lake-Hector-Stewart 39
PERHAM TOURNAMENT
• Heritage Christian 69, Perham 53
• Roseau 84, Holdingford 37
RANDOLPH TOURNAMENT
• Randolph 42, Cannon Falls 22
• Trinity 57, Triton 50
ST. ANTHONY TOURNAMENT
• St. Anthony 82, Richfield 39
• St. Croix Prep 55, Tartan 18
ST. CLOUD TECH TOURNEY
• Braham 61, Rocori 57
• Grand Rapids 78, Sauk Rapids-Rice 52
• Sauk Centre 67, Detroit Lakes 37
• St. Cloud Tech 79, Worthington 68
ST. JAMES TOURNAMENT
• Madelia 52, St. James Area 27
• Maple River 64, Springfield 51
TRACY-M-B TOURNAMENT
• Red Rock Central 66, Adrian 41
• Tracy-Milroy-Balaton 63, Wabasso 50
UPSALA TOURNAMENT
• Concordia Academy 77, Upsala 53
• Melrose 33, McGregor 18
HOCKEY • boys
METROPOLITAN AREA
• Andover 0, Forest Lake 0, OT
• Champlin Park 5, Eastview 3
• Mankato East 4, Red Wing 3, OT
• White Bear Lake 5, Spring Lake Park 3
MINNESOTA
• Alexandria 5, Greenway/N-K 4, OT
• Hibbing/Chisholm 4, New Ulm 0
DULUTH DENFELD TOURNAMENT
• Mankato West 3, Apple Valley 1
• Sheboygan (Wis.) 7, Duluth Denfeld 0
• St. Louis Park 5, Owatonna 2
DULUTH MARSHALL TOURNAMENT
• Hermantown 4, Bemidji 0
• Roseville 3, St. Francis 1
GRANITE CITY TOURNAMENT
• River Lakes 1, Providence Academy 0
• St. Cloud 5, Northfield 4
• St. Cloud Cathedral 7, Sauk Rapids-Rice 0
• Sartell-St. Stephen 6, Monticello 2
SOUTH ST. PAUL TOURNEY
• Hopkins 2, New Prague 1
• Luverne 4, Hastings 1
• St. Paul Johnson 3, Eagan 1
• Woodbury 8, South St. Paul 0
THIEF RIVER FALLS TOURNEY
• Chippewa Falls (Wis.) 2, Thief River Falls 1
• St. Paul Academy 7, Crookston 1
WASECA TOURNAMENT
• Pine City/Rush City 12, Bagley/Fosston 3
• St. Paul Highland Park 5, Waseca 4, OT
HOCKEY • GIRLs
METROPOLITAN AREA
• Litchfield/Dassel-Cokato 3, St. Peter 1
• Princeton 4, Minneapolis 1
AUSTIN TOURNAMENT
• St. Paul Blades 4, Austin 3
CROOKSTON TOURNAMENT
• Park Rapids 4, Grand Forks Central (N.D.) 3
EDEN PRAIRIE TOURNAMENT
• Benilde-St. Margaret's 2, Wayzata 1
• Cretin-Derham Hall 1, Roseau 1, OT
• Eden Prairie 4, Eagan 2
• Minnetonka 5, Chaska/Chanhassen 1
EDINA TOURNAMENT
• Edina 2, Maple Grove 1
• Grand Rapids/Greenway 2, Stillwater 1, OT
FARMINGTON TOURNAMENT
• Dodge County 2, Northfield 1, OT
• Farmington 7, Rochester Century 0
• New Prague 3, Holy Angels 1
• Red Wing 4, Hudson (Wis.) 3
HASTINGS INVITE
• Moorhead 3, Hastings 2, OT
• Park of Cottage Grove 5, River Lakes 0
SCHWAN CUP
Gold Division
• Buffalo 5, Duluth 2
• Lakeville North 2, Centennial 1, OT
• Spring Lake Park/Coon Rapids 3, East Ridge 2
• Proctor/Hermantown 7, Thief River Falls 4
Silver Division
• Andover 5, Moose Lake Area 4
• Holy Family/Waconia 6, Irondale 2
• North St. Paul/Tartan 4, Cloquet-E-C 0
• Rogers 2, Anoka 1, OT
Bronze Division
• Green Bay (Wis.) 1, Fort Frances (Ont.) 0
• International Falls 1, Mahtomedi 1, OT (Mahtomedi won shootout)
• St. Francis/North Branch 3, Owatonna 0
• St. Cloud 2, Totino-Grace 1
Open/American Division
• Cambridge-Isanti 1, Sun Prairie (Wis.) 0
• Chisago Lakes 6, Rochester Mayo 2
• Henry Sibley 2, Luverne 1
• Prairie Centre 4, Northland Pines (Wis.) 3
Open/National Division
• Eveleth-Gilbert 7, Fairmont 1
• North Metro 3, Marshall 2, OT
• Northern Lakes 5, Arrowhead (Wis.) 4
WARROAD TOURNAMENT
• Shakopee 4, Warroad 0
• St. Paul United 5, Alexandria 1
WASECA TOURNAMENT
• Delano 5, North Shore 1
• Waseca 7, Windom Area 0
SWIMMING
GRAND RAPIDS INVITE
• Minnetonka 557, St. Michael-Albertville 329, Centennial 269, Prior Lake 257.5, Forest Lake 241.5, Andover 206, Burnsville 169⅓, Eveleth-Gilbert 143⅓, Chisholm 77, Grand Rapids 56⅓, Duluth Marshall/Proctor 19.
SUMMARIES
BASKETBALL • boys
Columbia Heights 85, HL-W-W 55
Columbia Heights48 37-85
Howard Lake-W-W31 24-55
Columbia Heights: Roberson 25, Hardrict 15, Matthews 14, Kelly 10, Wright 9, Cooke 5, Poindexter 3, Hussein 2, Sheferaw 2, Mayfield 2. Howard Lake-Waverly-Winsted: Bangasser 12, Decker 12, Zander 11, Uter 4, Bickman 4, Barth 4, Paulson 3, Kittock 3, Cuadros 2.
Dassel-Cokato 62, Providence Acad. 59
Providence Academy22 37-59
Dassel-Cokato35 27-62
Providence Academy: Blomberg 16, Servais 15, Richelsen 10, Baird 9, Anderson 5, Young 2, Sturm 2. Dassel-Cokato: Kaiser 24, Terning 14, Morris 10, Howell 6, Nelson 6, Brandel 2.
Eden Prairie 80, Shakopee 62
Shakopee31 31-62
Eden Prairie42 38-80
Shakopee: Katona 20, Kutina 18, Adelman 18, Leininger 4, Budin 2. Eden Prairie: Andrews 17, Kluge 16, Chose 14, Pahl 12, Dobbs 6, Grundhauser 5, Montero 4, Johnson 4, Christensen 2.
Edina 74, Chaska 68
Chaska33 35-68
Edina36 38-74
Chaska: Hanson 34, Strazzanti 17, Perrill 6, Nicholson 5, Rodriguez 4, Reineke 2. Edina: Nelson 24, McGrory 22, Hofrenning 10, Graf 6, Middleton 6, Krafft 3, Connell 2, Glenna 1.
Forest Lake 76, Cristo Rey Jesuit 51
Forest Lake42 34 - 76
Cristo Rey Jesuit19 32 - 51
Forest Lake: Colon 6, Larson 22, Ball 4, McGrath 2, Damon 4, Schrader 6, Jankowski 4, Jerde 10, Hale 6, Breitbach 12. Cristo Rey Jesuit: Burgess 2, Doyle 5, Cargill 4, Sommer 3, Gregory 2, Sims 35.
Heritage Christian 56, Spring Grove 41
Spring Grove23 18-41
Heritage Christian19 37-56
Spring Grove: Grinde 18, Myrah 8, Schuttemeier 7, Folz 7, Jaster 1. Heritage Christian: Woda 23, Johansen 18, Halvorsen 6, Allen 5, VanderTop 2, Thurston 2.
Lewiston-Altura 50, Tri-City United 44
Tri-City United17 27-44
Lewiston-Altura23 27-50
Tri-City United: Davis 14, Jacobson 11, Readmond 6, Hintz 5, Jackson 4, Sexe 2, Skluzacek 2. Lewiston-Altura: Speltz 19, Christie 8, Brown 8, Miller 7, Oevering 6, Weaver 2.
NRHEG 76, LeSueur-Henderson 52
New Richland-H-E-G36 40 - 76
LeSueur-Henderson34 18 - 52
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva: Baker 25, Raimann 13, C. Agrimson 6, Lundberg 19, Jongbloedt 3, B. Agrimson 8, Techau 2 LeSueur-Henderson: Pengilly 16, Nesbit 12, Champagne 10, Arnold 4, Borchardt 7, Radloff 3.
Park Center 64, Cretin-Derham Hall 61
Park Center36 28-64
Cretin-Derham Hall24 37-61
Park Center: Cook 17, Kamara 15, Tamba 13, Broadway 10, Dainja 9. Cretin-Derham Hall: Oturu 19, Larson 17, Prince 8, King 6, Carter 5, Chatman 4, Newton 2.
Rogers 82, Carmel Catholic (Ill.) 57
Rogers43 39 - 82
Carmel Catholic (Ill.)23 34 - 57
Carmel Catholic (Ill.): Speights 3, Julien 22, Kilpatrick 1, Brolley 2, Myers 11, Galdoni 2, Barr 6, Roeser 10. Rogers: Brenning 11, Vazquez 7, Spilles 9, Palm 4, Watson 7, Camarote 20, Belka 20, Franz 4.
St. Croix Lutheran 58, Fairmont 34
Fairmont16 18-34
St. Croix Lutheran32 26-58
Fairmont: Missling 17, Tordsen 8, Kallenbach 7, Johnson 3, Schwieger 3, Denney 2, Allen 2. St. Croix Lutheran: Kuckhahn 17, Arroyo 13, Johnson 9, Maag 5, Kletscher 4, Hagerty-Hendrix 2.
St. Paul Como Park 68, Spring Lake Park 63
Spring Lake Park35 28 - 63
St. Paul Como Park30 38 - 68
Spring Lake Park: Davis 26, Whann 2, Myren 8, Subasic 1, Wernholz 8, Steward 4, Elkerton 8, Ojile 6. St. Paul Como Park: Ward 10, Woodard 24, Chandler 18, Ventrelli 2, King-Keller 6, Clark 8.
Tartan 61, Chisago Lakes 50
Chisago Lakes26 24 - 50
Tartan40 21 - 61
Chisago Lakes: Nelson 14, Tinjum 12, Gillach 8, Thompson 10, Johnson 6. Tartan: Goergen 8, Myles 3, James 9, Kimmons 2, Whalen 14, Walker 5, Horn 11, Thompson 9.
Woodbury 72, White Bear Lake 54
Woodbury39 33 - 72
White Bear Lake25 29 - 54
Woodbury: Coddon 8, Fleming 7, Thiljen 3, Jones 31, McMarrow 8, Glunz 6, Alston 9. White Bear Lake: Lake 10, Schwartz 12, Charles 4, Schochet 6, Griefenhagen 6, Je. Beckler 16.
BASKETBALL • GIRLs
Holy Family 65, Howard Lake-W-W 26
Holy FamilyNA NA-65
Howard Lake-W-WNA NA-26
Holy Family: Bowlin 17, Spinner 16, Steiner 12, Conroy 7, Geurs 6, Elander 3, Thompson 3, Jansen 1. Howard Lake-Waverly-Winsted: Benson 8, Streich 8, Schumann 5, Fesenmaier 5.
St. Anthony 82, Richfield 39
Richfield20 19-39
St. Anthony41 41-82
Richfield: Wendland 15, Hartman 7, Maher 7, Ross 4, Deyki 4, Hassan 2. St. Anthony: Wiebusch 21, Zielsdorf 16, Zeller 9, Sibbet 9, Thomas 7, Koenig-Meehan 6, Thomas 6, Meyer 4, Zmuda 2, Grosz 2.
St. Croix Prep 55, Tartan 18
St. Croix Prep28 27-55
Tartan 7 11-18
St. Croix Prep: Schulte 5, Fisher 4, Schulte 4, White 3, Hangge 2. Tartan: Ekereke 12, Roberts 10, Moeschter 8, Mason 8, Whitlock 8, Chevre 6, Bohn 3.
Stillwater 80, Cambridge-Isanti 59
Cambridge-Isanti25 34-59
Stillwater44 36-80
Cambridge-Isanti: Cox 20, Brogger 14, Westberg 8, Witzmann 5, Olander 3, King 3, Larkin 2, Glotzbach 2, Terwilliger 2. Stillwater: Scalia 22, Patterson 17, Whiddinton 12, Lampright 3, White 3, Chute 3, Brady 2.
Tri-City United 77, St. Charles 40
St. Charles18 22-40
Tri-City United37 40-77
St. Charles: Mosley 6, Storm 2, Shanahan 4, Welch 2, Carlson 2, Pearson 5, Schultz-Hansen 11, VanderZanden 6, Otterson 2. Tri-City United: Robinson 19, Whipps 5, J. Vargo 16, C. Vargo 7, Jindin 7, Hellerud 2, Dull 10, Trnka 8, Colwell 3.
Trinity 57, Triton 50
Trinity22 35-57
Triton24 26-50
Trinity: Michaud 28, Frenz 17, Ennis 8, Bittner 2, Bittner 2. Triton: Petersohn 16, Gilliland 13, Melder 10, Kress 4, Bond 3, Myer 2, Ellingson 2.
HOCKEY • boys
Andover 0, Forest Lake 0 [OT]
Forest Lake0 0 0 0-0
Andover0 0 0 0-0
Saves: F: Fiedler 10-8-8-1-27. A: Fritsinger 6-9-11-4-30.
Champlin Park 5, Eastview 3
Champlin Park1 2 2-5
Eastview0 0 3-3
First: C-Roberts (Petersen, Schuster), 14:59. Second: C-Lee (Snee), 5:53, pp. C-Bauman (Swanstrom), 7:22, pp. Third: E-Herzog, 2:52. E-Fan (Bordson, Anderson), 9:35, pp. E-Kukowski (Ford, Bordson), 10:50, pp. C-Bauman (Karges, Lee), 11:53. C-Bauman, 16:20. Saves: C: Boynton 11-20-12-43. E: Herro 6-2-0-8; Beattie 0-0-7-7.
Hopkins 2, New Prague 1
New Prague0 1 0-1
Hopkins1 0 1-2
First: H-Johnson (Peterson), 11:18. Second: N-Reger, 9:59. Third: H-Staack (Nelson, Sweeney), 5:20. Saves: N: Dorzinski 12-8-7-27. H: Wilson 5-11-15-31.
Luverne 4, Hastings 1
Luverne0 2 2-4
Hastings1 0 0-1
First: H-Sieh (Larson, Duffy), 16:03. Second: L-Harder, 9:17. H-Jelken, 11:22. Third: L-Serie (Harder, Jelken), 8:42, pp. L-Sterrett (Jelken), 12:49. Saves: L: Ericson 12-11-9-32. H: Greengo 6-7-2-15.
Mankato East 4, Red Wing 3 [OT]
Red Wing0 2 1 0-3
Mankato East1 2 0 1-4
First: M-LeBert (Rabenhorst, Megard), 10:36, pp. Second: R-Defore (Cushing), 0:19, sh. M-Sellner (Salzle), 4:23, pp. M-Salzle (Marshall, Schulz), 6:33, pp. R-Maroushek, 12:36. Third: R-Cushing, 7:12. OT: M-Johnson (Anderson), 1:14, sh. Saves: R: Harding 7-10-12-0-29. M: Cusey 5-8-7-0-20.
Mankato West 3, Apple Valley 1
Mankato West0 1 2-3
Apple Valley0 0 1-1
Second: M-Miller (Steiert), 6:29. Third: M-Sims (Fossen, Looft), 8:28. A-Jamison (Gale, Plagge), 11:54. M-Looft (Miller), 16:14. Saves: M: Peterson 5-7-5-17. A: Bolden 6-4-5-15.
River Lakes 1, Providence Academy 0
Providence Academy0 0 0-0
River Lakes0 0 1-1
Third: R-Shuck (Stanger, Lemke), 12:06, pp. Saves: P: Koskie 6-7-8-21. R: Terwisscha 5-15-2-22.
Roseville 3, St. Francis 1
St. Francis1 0 0-1
Roseville1 1 1-3
First: S-Besch (Kaehler, Gilbertson), 2:52, pp. R-Martin (Sundeen), 16:03. Second: R-Rossini (Leahy), 4:22. Third: R-Irwin, 15:12. Saves: S: Garaghty 7-9-7-23. R: Murphy 6-6-14-26.
Sartell-St. Stephen 6, Monticello 2
Monticello0 1 1-2
Sartell-St. Stephen2 3 1-6
First: S-Meier (McCabe, Freeman), 8:04. S-Hennemann (McCabe), 8:25. Second: S-Freeman (McCabe, Hennemann), 2:52, pp. S-McCabe (Hennemann, Dummer), 4:20. S-Pinkerton (Kalthoff, Kirchner), 7:12, pp. M-Chiodo (Mros, Stibingr), 8:12. Third: S-Freeman (Spanier), 8:17. M-Zwack (Dahlheimer), 11:29. Saves: M: Klatt 14-2-0-16; Soderholm 0-3-3-6. S: Bright 6-1-5-12.
St. Cloud 5, Northfield 4 [OT]
Northfield1 3 0 0-4
St. Cloud0 1 3 1-5
First: N-Malecha (Kvernmo, Loecher), 7:15. Second: S-Johnson (Streitz), 3:38, pp. N-Kvernmo (Jirik), 4:11. N-Cloud (Halvorson), 6:08. N-Jirik (Malecha, Kvernmo), 10:07. Third: S-Rud (Portz), 6:08. S-Rieland (Olson, Bissett), 6:57. S-Amundson, 16:41. OT: S-Amundson (Skaja), 1:51. Saves: N: Bielenberg 10-10-16-1-37. S: Staudinger 6-6-5-2-19.
St. Louis Park 5, Owatonna 2
Owatonna1 0 1-2
St. Louis Park1 1 3-5
First: O-Smith (Meier, Kiel), 1:39, pp. S-Sorenson (Plender, Neudecker), 16:46, pp. Second: S-Pekarek (Sorenson, Neudecker), 15:57. Third: S-Neudecker (Plender), 0:30. O-Broton (Mayer, Rehman), 2:29, pp. S-Neudecker, 2:51. S-Neudecker (Hand, Sorenson), 6:05. Saves: O: Dub 9-11-9-29. S: Raasch 14-12-7-33.
St. Paul Academy 7, Crookston 1
St. Paul Academy1 3 3-7
Crookston0 1 0-1
First: S-Johnston (Kelly, Parker), 13:36, sh. Second: S-Johnston (Kelly), 4:06.(McCabe, Hosszu), 7:30. S-Kelly (Johnston), 12:17, sh. C-Heppner (Doda), 16:46. Third: S-Dahlseide (Zukowski), 7:20. S-Johnston (Picciano, Hosszu), 10:06. S-McCabe, 11:02. Saves: S: Beran 7-7-5-19. C: Salentine 10-11-8-29.
St. Paul High. Park 5, Waseca 4 (OT)
St. Paul Highland Park0 1 3 1-5
Waseca0 3 1 0-4
Second: W-Dahnert (Meyer), 1:28. W-Rolling, 7:38, sh. S-Lindstrom (Dion), 11:00. W-Meyer (Rolling, Priebe), 12:00. Third: S-Bell (Wengler), 5:06. W-Meyer (Sommers, Heitkamp), 10:01, pp. S-Wengler (Lindstrom), 13:42. S-Wengler, 16:21. OT: S-Nelson, 16:06. Saves: S: Branby 6-8-10-28. W: Weber 11-9-12-33.
St. Paul Johnson 3, Eagan 1
St. Paul Johnson3 0 0-3
Eagan0 1 0-1
First: S-Moberg (Fish), 0:14. S-Moberg (Schinzing, Banegas), 13:28, pp. S-Heffernan (Ranum), 15:02. Second: E-Meiers (Yetzer, Mills), 4:07. Saves: S: Weintzweig 5-8-9-22. E: Toussaint 9-2-6-17.
HOCKEY • GIRLs
Andover 5, Moose Lake Area 4
Andover2 2 1-5
Moose Lake Area1 2 1-4
First: A-Butorac (Halvorson, Schelkoph), 5:53. M-Pederson (Gerard, Painovich), 11:44. A-Czech (Little), 15:20. Second: M-Bird (Gerard), 3:26, pp. A-Butorac (Sedey), 8:21. M-Gerard (Bird, Bird), 9:38, pp. A-Schelkoph (Butorac, Kendall), 14:49. Third: A-Czech (Schelkoph, Tammi), 12:33. M-Bird, 16:35, sh. Saves: A: Pelkey 8-7-9-24. M: Gamst 9-9-11-29.
Benilde-St. Margaret's 2, Wayzata 1
Wayzata0 0 1-1
Benilde-St. Margaret's0 2 0-2
Second: B-DeCesare (Huson), 10:45, pp. B-Calengor (Sexton), 13:06. Third: W-McCollins (Rezabek), 7:48, pp. Saves: W: Boswell-Healey 10-10-10-30. B: Greeley 3-11-3-17.
Buffalo 5, Duluth 2
Duluth0 1 1-2
Buffalo1 3 1-5
First: B-Habisch (Hovland, Carlson), 9:21. Second: B-Strenge (Braccini), 2:20. B-Thompson (McAlpin, Klein), 4:04. D-Schuman (Sutherland, McClure), 6:41, pp. B-Habisch (Hovland), 11:52. Third: D-Sutherland (Stellmaker), 5:14, pp. B-McAlpin, 15:39, sh. Saves: D: Syck 10-10-10-30. B: Sohler 7-7-7-21.
Cambridge-Isanti 1, Sun Prairie (Wis.) 0
Sun Prairie (Wis.)0 0 0 - 0
Cambridge-ISanti1 0 0 - 1
First: CI-Niebur (Nuebel), 13:05. Saves: SP-THornton 23; CI-Belkholm 14.
Chisago Lakes 6, Rochester Mayo 2
Chisago Lakes2 1 3-6
Rochester Mayo0 1 1-2
First: C-Bye (Lundeen, Huberty), 8:23. C-Huberty (Bye, Lundeen), 12:28. Second: R-Leone (Bianco, Fjelsted), 2:06. C-DeVries (Huberty, Lawry), 14:26. Third: C-Lawry (DeVries, Burgen), 2:44. R-Fjelsted (Lutz, Haskins), 4:20. C-DeVries (Burgen, Lawry), 8:35. C-Stiller, 16:50. Saves: C: Lerfald 7-6-5-18. R: Hughes 7-8-6-21.
Cretin-Derham Hall 1, Roseau 1 [OT]
Cretin-Derham Hall0 1 0 0-1
Roseau0 0 1 0-1
Second: C-Hapka (Garrity, Eiden), 7:19. Third: R-Byfuglien (Santl), 8:53. Saves: C: Meyers 3-4-4-6-17. R: Flaig 7-6-15-7-35.
Dodge County 2, Northfield 1 [OT]
Northfield0 1 0 0-1
Dodge County1 0 0 1-2
First: D-Kraus, 8:31. Second: N-Puppe (LaPanta, Morsching), 10:50. OT: D-Boyer (Kraus), 0:25. Saves: N: Bielenberg 7-4-8-0-19. D: Suhr 6-9-5-0-20.
Eden Prairie 4, Eagan 2
Eagan0 0 2-2
Eden Prairie1 2 1-4
First: EP-Rogge (Langseth), 10:30, pp. Second: EP-Morton (Bienkowski, Rogge), 12:20. EP-Rogge, 13:21, pp. Third: EP-Henrichs (Morton), 10:29, pp. E-Anderson (Luecke), 14:30. E-Weaver (Anderson), 16:31. Saves: E: Nickell 11-10-15-36. EP: Dobchuk 7-8-4-19.
Farmington 7, Rochester Century 0
Rochester Century0 0 0-0
Farmington3 2 2-7
First: F-Kelley, 0:41. F-Moser (Rubins), 7:30, sh. F-Rubins, 16:59. Second: F-Kelley, 6:32. F-Knutson (Seifert, Gerold), 9:46, pp. Third: F-Lancaster (Rubins), 12:11, sh. F-Agerter (Gerold, Kelley), 13:43. Saves: R: Miller 11-13-16-40. F: Auge 5-2-4-11.
Henry Sibley 2, Luverne 1
Henry Sibley0 1 1-2
Luverne0 0 1-1
Second: H-Teal (Weldon), 14:59. Third: H-Lucken, 1:33. L-Aukes (Baustain, Oye), 6:34. Saves: H: Erickson 5-4-4-13. L: Bartels 15-15-14-44.
Holy Family/Waconia 6, Irondale 2
Holy Family/Waconia2 1 3-6
Irondale0 1 1-2
First: H-Hickey (Rock, Garin), 15:11. H-Rock (Garin), 15:46. Second: I-Bollensen (Lyke), 1:31. H-Garin, 6:59. Third: I-Bollensen (Beckman), 6:03. H-Garin, 7:01. H-Garin, 16:12. H-McEnelly, 16:42. Saves: H: Westby 10-10-10-30. I: Stegora-Peterson 6-8-4-18.
Int. Falls 1, Mahtomedi 1 [OT]
International Falls0 0 1 0-1
Mahtomedi0 0 1 0-1
Third: M-Broten (Krawczyk), 8:33. I-Kerry (Edwards), 16:42. Saves: I: Wegner 6-6-6-3-21. M: Ficcadenti 7-7-8-3-25.
Lakeville North 2, Centennial 1 [OT]
Lakeville North1 0 0 1-2
Centennial0 1 0 0-1
First: L-Winiecki (Brodin), 0:55. Second: C-Almich (Hughes, Linser), 8:48. OT: L-Freese (Winiecki), 2:41, pp. Saves: L: Schneider 7-7-6-3-23. C: Peck 5-4-5-2-16.
Minnetonka 5, Chaska/Chanhassen 1
Minnetonka1 3 1-5
Chaska/Chanhassen0 1 0-1
First: M-Fleming (von Steinbergs), 8:26. Second: M-Bigham (Bertogliat, Langefels), 3:28. M-Langefels, 8:06. C-Passolt (Fiedler), 11:13. M-Bigham, 15:15. Third: M-Nicholson (Bigham), 7:25. Saves: M: Kubicek 9-12-7-28. C: Peterson 6-9-4-19.
Moorhead 3, Hastings 2 [OT]
Moorhead1 1 0 1-3
Hastings2 0 0 0-2
First: H-Buck (Junker, Benson), 3:50. H-Junker (Judge), 8:14. M-Herdt (Mjoness), 10:29. Second: M-Raske (Spanier), 4:48. OT: M-Guttormson (Mjoness), 1:02. Saves: M: Kolo 8-4-5-0-17. H: Kunshier 5-10-7-1-23.
New Prague 3, Holy Angels 1
Holy Angels0 0 1-1
New Prague2 1 0-3
First: N-Pirkl (Bjerke), 11:58, pp. N-Skaja (Dietz), 15:59. Second: N-Dietz (Skaja), 9:52. Third: A-Ness (Mans, Radam), 7:39, pp. Saves: A: Lood 9-16-8-33. N: Culshaw 7-5-9-21.
North Metro 3, Marshall 2 [OT]
Marshall0 2 0 0-2
North Metro1 1 0 1-3
First: N-Shadle (Sjelin, Coomes), 8:20, pp. Second: M-VanKeulen (Coudron), 5:30. N-Ballweber (Coomes, Sjelin), 11:15, pp. M-Mauch (Sherman), 12:18. OT: N-Bjork (Shadle, Bodin), 2:47. Saves: M: Klenken 7-7-6-0-20. N: Almquist 7-6-6-0-19.
NSP/Tartan 4, Cloquet-E-C 0
Cloquet-Esko-Carlton0 0 0 - 0
North St. Paul/Tartan2 0 2 - 4
First: N-Bjellos (Thompson, Brommerich), 7:07. N-Hawkins, 16:29. Third: N-Ciolkosz (Meeder), 8:03. N-Ciolkosz (Brommerich, Pearcy), 13:28. Saves: C-Genereau 24. N-Baker 29.
Princeton 4, Minneapolis 1
Minneapolis0 0 1-1
Princeton3 1 0-4
First: P-Peterson, 0:15. P-Peterson (Papesh, Peterson), 7:21. P-Peterson, 13:50. Second: P-Peterson (Peterson), 7:52. Third: M-Miller, 10:27. Saves: M: Schulz 9-11-9-29. P: Schramel 5-15-15-35.
Rogers 2, Anoka 1 (OT)
Rogers1 0 0 1 - 2
Anoka0 1 0 0 - 1
First: R-Levis (Chapman), 9:24. Second: A-Jockisch (Mashuga, Larson), 7:35, pp. OT: R-Feilen (Parent), 1:29, pp. Saves: R-Hartlage 27; A-Larson 32.
SLP/CR 3, East Ridge 2
Spring Lake Park/Coon Rapids2 0 1-3
East Ridge0 1 1-2
First: S-Crawford (DelCastillo), 5:42, pp. S-Brazier (DelCastillo), 11:24. Second: E-Claugherty (Flynn, Scribner), 8:53. Third: E-Heiting (Wallace), 6:36, pp. S-Corrigan (Zarate), 6:45. Saves: S: Miller 12-13-13-38. E: Heiting 6-6-6-18.
St. Francis/NB 3, Owatonna 0
Owatonna0 0 0-0
St. Francis/North Branch0 2 1-3
Second: S-Zebro, 2:55. S-Zebro, 10:42. Third: S-Zebro, 1:43. Saves: O: Ebeling 7-7-6-20. S: Miller 6-6-5-17.
St. Paul Blades 4, Austin 3
St. Paul Blades0 1 3-4
Austin1 0 2-3
First: A-Olson, 8:43. Second: S-Dodge (Gabrielli, Zavoral), 16:49. Third: S-Kinney, 1:11. A-Holtz, 5:22, pp. A-Bickler, 12:26, pp. S-Angelo (Jarrett), 15:06. S-Welter (Kinney, Reubish), 15:32. Saves: S: Nelson 12-12-11-35. A: Sayles 9-10-9-28.
St. Cloud 2, Totino-Grace 1
Totino-Grace0 1 0-1
St. Cloud1 0 1-2
First: S-Wilkins (Milbauer), 9:33. Second: T-Bertolas (McDonald, Zurbay), 5:09. Third: S-Rud, 13:10, sh. Saves: T: Medved 8-8-7-23. S: Musielewicz 6-6-6-18.